Faculty and Staff

Faculty and Staff

 

Riverside Elementary Faculty and Staff

Administrative Team
 

Mr. Chris Yancone

Principal 

Mrs. Tracey Hanus

Assistant Principal 

Ms. Jennifer Palmer

Instructional Facilitator 

Mrs. Stacy Chanski

Mentor Teacher 

 

PreK/Kindergarten Team 

Mrs. Tracey Brady 

Pre-K Teacher 

Ms. Kayla Bibeault

Kindergarten Teacher 

Mrs. Beth Munley

Kindergarten Teacher 

Mrs. Emily Bridges

Kindergarten Teacher 

Mrs. Lauren Lark 

Kindergarten Teacher 

 

First Grade Team 

Mrs. Lauren Utter 

First Grade Teacher 

Mrs. Yvonne Palmer 

First Grade Teacher 

Mrs. Jennifer Knapp 

First Grade Teacher 

Mrs. Aaron Rost

 

First Grade Teacher

 

 

  

Second Grade Team 

Mrs. Kerri Brooks

Second Grade Teacher 

Ms. Elizabeth Joines 

Second Grade Teacher 

Mr. Dane Williams

Second Grade Teacher 

 

  

Third Grade Team

Ms. Barb Matos

Third Grade Teacher 

 

Mrs. Suzanne Jurich

 

Third Grade Teacher 

Mrs. Emily Baker

Third Grade Teacher

Mrs. Hadley O'Neill

Third Grade Teacher 

 

  

Fourth Grade Team 

Mrs. Lorian Covelly

 Fourth Grade Teacher

Mrs. Kristen Berg

Fourth Grade Teacher 

Mrs. Liz Richardson 

Fourth Grade Teacher 

 

  

Fifth Grade Team 

Ms. Shelley Mezan

Fifth Grade Teacher 

Mr. Glenn Pippen 

Fifth Grade Teacher 

 Mr. Pete Rost

Fifth Grade Teacher 

 

 

Special Areas Team

Mr. Daniel Griffin

Physical Education Teacher

Ms. Danielle Basiliere

Physical Education Teacher

Ms. Jessica McCoskey

Vocal Music Teacher

Ms. Jessica Begovich

Vocal Music Teacher

Mrs. Heather Dicken

Instrumental Music-Band Teacher

Mrs. Heather Dicken

Instrumental Music-String Teacher

Mrs. Alice Flaherty

Art Teacher

Mrs. Colleen Leedom

Media Specialist

 Ms. Mary Lou Geckle

 Media

 

 

Special Education Team

Mrs. Nicole Marszalek

Special Education Teacher

Ms. Tabitha Everett

Special Education Teacher

Ms.Caitlin Ramirez

Special Education Teacher

Mrs. Debbie Nelson

ReAch Paraeducator

Mrs. Christine Reppert

ReAch Paraeducator

Mrs. Laura Rafelli

Special Education Paraeducator

Mrs. Karen Kinghorn

Special Education Paraeducator

Mrs. Charlene Bates

Pre-Kindergarten Paraeducator

Mrs. Jill Steinmiller

Special Education Inclusion Helper

Mr. David Dencler

Special Education Inclusion Helper

 

 

Support Services Team

Mrs. Natalie Perry

Speech Pathologist

Ms. Vickie Cook

Guidance Counselor

Mrs. Linda Armour

Registered Nurse

Mrs. Jen Sevilla

Enrichment Teacher

Mrs. Tracey Weidner

Reading Specialist

 

 

Office Team

Mrs. Cara Hughes

Lead Secretary

Mrs. Donna Woodfield

Secretary

 

 

Custodial Team

Mr. Buzz Kossakowski 

Lead Custodian

Mr. Mike Powell

Custodian

Ms. Nancy Wolfe

Custodian

 

 

Cafeteria Team

Mrs. Deborah S. Nelson

Cafeteria Manager

Mrs. Ginger Snyder

Cafeteria Worker

Mrs. Urmie Jajistar

Cafeteria Worker

Ms. Gabrielle Brown

Cafeteria Worker

Ms. Allyson Bowers

Cafeteria Worker

 Mrs. Nancy Kucharek

Cafeteria Worker 

Ms. Toni Herr

Cafeteria Worker